poniedziałek, 16 maja 2011

Ryzyko podczas leczenia stomatologicznego dzieci pod znieczuleniem ogólnym. (GA Risk- appendix II)

Ryzyko podczas leczenia stomatologicznego dzieci pod znieczuleniem ogólnym. (GA Risk- appendix II)



Każde znieczulenie ogólne niesie ze sobą pewne ryzyko. Głównym założeniem współczesnej stomatologi jest leczenie wszytskich chorób używając jedynie znieczulenia miejscowego jeżeli jest to tylko możliwe.


Jeśli jednak znieczulenie ogólne jest najlepszą formą leczenia dla danego pacjenta istnieje pewne ryzyko związane z tą formą terapii.


Bardzo poważne komplikacje, o których można przeczytać w gazetach to śmierć lub poważne uszkodzenie mózgu. Na szczęscie takie powikłania są niezmiernie rzadkie. Szacuje sie, że ryzyko śmierci podczas leczenia stomatologicznego pod narkozą to 1 na 150 000 przypadków. Jednakże wierzymy, że ryzyko to jest jeszcze bradziej mniejsze ponieważ obecnie w szpitalach stosuje sie nowoczesny sprzęt oraz zabiegi wykonywane są przez specjalnie szkolony personel medyczny.


Mniejsze komplikacje też mogą sie zdarzyć. Zalicza się do nich: ból, krwawienie i wymioty/nudności. Większość dzieci leczonych pod narkozą, otrzyma także dodatkowy zastrzyk znieczulenia miejscowego (w dziąsło). Jest to bardzo efektywny sposob na uśmierzenie bólu pooperacyjnego. Jedynym skutkiem ubocznym znieczulenia miejscowego jest tymczasowe uczucie zdrętwienia.

Jeśli znieczulenie miejscowe przestanie już działać można dziecku podać zwykłe środki przeciwbólowe takie jak Calpol.

Po zabiegu dziecko zostanie dokładnie zbadane pod względem zatrzymania krwawienia po wyrwaniu zęba.

Przy współczesnych środkach znieczulających wymioty i nudności są rzadkim skutkiem ubocznym.


Jeśli mają Państwo więcej pytań prosimy o kontakt z dentystą lub lekarzem anestezjologiem, który będzie wykonywał znieczulenie ogólne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz